معرفی و بررسی مگان 2023
انتشار مطلب :1 سال پیش
معرفی و بررسی مگان 2023
انتشار مطلب :1 سال پیشرنو مگان 2023 در سال 1401 با باز شدن دوباره واردات خودرو پس از 4 سال ممنوعیت، وارد بازار کشور خواهد شد.
رنو مگان یکی از خودرو های محبوب و نسبتا قدیمی بازار کشور است که نسل دوم آن برای اولین بار در دهه 80 شمسی توسط پارس خودرو به ایران آمد. نسخه های اولیه مگان به صورت وارداتی به کشور وارد شدند و شامل اکثر مدل های آن از جمله سدان، هاچ بک 3 درب، هاچ بک 5 درب و کانورتیبل می شدند. مدتی بعد پارس خودرو واردات مگان را متوقف و اقدام به مونتاژ کردن نسخه سدان این خودرو کرد.
چند سال پس از توقف تولید مگان 2 در پارس خودرو، نمایندگی وقت رنو یعنی نگین خودرو اقدام به وارد کردن نسل سوم مگان به کشور کرد. مگان 3 های تازه وارد در نسخه های هاچ بک و کانورتیبل با نام اسکالا به ایران آمدند. برخلاف نسل قبلی، اسکالا فروش بسیار ضعیفی در بازار ایران داشت که دلیل اصلی آن قیمت گذاری نامناسب و خدمات پس از فروش ضعیف نگین خودرو بود.
 
اکنون با گذشت چند سال و در روز هایی که زمزمه ورود خودرو های جدید پس از آزادسازی واردات خودرو به گوش ما می رسد، ورود نسل جدید خودرو های رنو توسط نمایندگی جدیدی در حال انجام است. به احتمال زیاد، مگان 2023 یکی از خودرو های وارداتی جدید رنو خواهد بود. نسل چهارم مگان از سال 2016 روی خط تولید رنو قرار گرفته و در سال 2020 یک فیس لیفت دریافت کرده است. این خودرو با داشتن سابقه طولانی در ایران و البته برخورداری از زبان طراحی جدید رنو، در صورتی که با قیمت گذاری مناسب و خدمات پس از فروش خوب وارد ایران شود احتمالا خیلی زود به یکی از داغ ترین خودرو های بازار تبدیل خواهد شد.
03.webp
   +  طراحی جذاب
   +  سابقه طولانی در ایران
   +  سیستم تعلیق خوب
   –  قیمت بالا
   –  فضای پای محدود نسبت به نسل های قبلی
   –  کندی سیستم مولتی مدیا
08.webp
رنو مگان 2023 لیستی طولانی از انواع پیشرانه های بنزینی تنفس طبیعی، توربو، دیزل و حتی برقی دارد. پیشرانه های توربو این خودرو که روی نسخه های قدرتمند GT و RS قرار دارند توان بسیار زیادی تولید می کنند. اما در ایران احتمالا مگان جدید با پیشرانه 1.6 لیتری تنفس طبیعی K4M که پیش از این روی تندر 90 و مگان نسل دوم 1600 دیده بودیم وارد می شود. البته ممکن است شرکت وارد کننده برای جذاب تر شدن محصول خود، یکی از پیشرانه های 1.2 یا 1.3 لیتری توربو ساخت نیسان را برای مگان سفارش دهد.
رنو مگان 2023 در محور جلو از سیستم تعلیق مک فرسون و در محور عقب از سیستم تعلیق نیمه مستقل تورشن بیم استفاده می کند. ترمز های این خودرو نیز در جلو دیسکی خنک شونده و در عقب دیسکی بوده و به امکاناتی نظیر ترمز ضد قفل ABS، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD و ترمز اضطراری BA نیز مجهزند.
05.webp
امکانات ایمنی و رفاهی مگان 2023
رنو مگان جدید 5 ستاره ایمنی از موسسه تست تصادفات یورو انکپ دارد که خیال سرنشینان را از ایمنی خودرو در تصادفات وارد می کند. احتمالا نسخه هایی که وارد ایران می شوند به 6 ایربگ و امکاناتی نظیر ESP نیز مجهز باشند.
با توجه به محدودیت قیمت اعلام شده از طرف دولت برای واردات، مشخص نیست که مگان با چه سطحی از امکانات رفاهی وارد ایران می شود و سیاست شرکت وارد کننده جدید در این رابطه چه خواهد بود و آیا امکانات رفاهی فدای مشخصات فنی خواهند شد یا برعکس. اما احتمالا مگان های وارداتی امکاناتی نظیر شیشه بالابر های برقی، سانروف، سیستم مولتی مدیا با نمایشگر 8 اینچی، کروز کنترل، سیستم تهویه مطبوع خودکار، صفحه کیلومتر دیجیتال و ترمز پارک برقی را خواهند داشت.
04.webp
طراحی ظاهری
رنو مگان 2023 طراحی ظاهری بسیار جذابی دارد که دلیل آن استفاده از زبان طراحی جدید رنو است. این زبان طراحی که قبلا آن را در رنو تالیسمان و رنو کولیوس نیز دیده بودیم دو مشخصه ثابت دارد؛ چراغ های جلو C مانند و چراغ عقب های تقریبا به هم پیوسته.
مگان جدید چهره ای تهاجمی و مدرن دارد که در نتیجه فرم چراغ های جلو، جلوپنجره بزرگ و گلگیر های پهن آن بوجود آمده است. طراحی نمایی عقب آن نیز به خصوص در نسخه هاچ بک بسیار جذاب است. فرم عقب نسخه سدان مگان نیز هرچند به چشم نوازی مگان هاچ بک نیست، اما باز هم متفاوت و جالب است. در مجموع می توان طراحی ظاهری را جزو نکات مثبت این خودرو برشمرد.
طراحی کابین رنو مگان جدید
طراحی کابین مگان جدید نیز شباهت زیادی به سایر محصولات رنو دارد. فرمان خودرو از نوع D-Cut بوده و یک صفحه کیلومتر دیجیتال در مقابل راننده قرار گرفته است. در وسط داشبورد یک تبلت بزرگ قرار گرفته که اکثر آپشن ها و اطلاعات خودرو از طریق آن قابل کنترل است. در کنسول میانی نیز دسته دنده خودرو به همراه دکمه ترمز پارک برقی و یک جا لیوانی مشاهده می شود.
14.webp
در صورت ورود خودرو های جدید به بازار، رنو مگان 2023 احتمالا در کنار رقبایی نظیر کیا سراتو 2023 قرار خواهد گرفت. در صورتی که قیمت گذاری این خودرو به درستی انجام شود و شرکت وارد کننده بتواند با توجه به محدودیت ها بالانسی منطقی میان قوای فنی و امکانات رفاهی خودرو برقرار کند، احتمالا مگان جدید در این بازار تشنه به خودرو های جدید به موفقیت خوبی خواهد رسید.

مزایا و معایب رنو مگان 2023

 

 

مشخصات فنی مگان جدید

 

 

 

 

 

 

 

رنو مگان جدید 2023 در بازار ایران